Ознака: сончев систем

Контроверзни фајлови

Ирачки министер предизвика хаос: Поседуваме докази – древните Сумерци патувале до планетата Плутон!

Сумерците во Ирак го измислиле патувањето во вселената, вели ирачкиот министер за сообраќај.Ирачкиот министер тврди дека древните Сумерци патувале до Плутон во вселенски бродови пред повеќе илјади години. Ирачкиот министер […]

Занимливости

Откриена е планета која наликува на Земјата!

Меѓународен тим на астрономи под водство на научници од Универзитетот „Кралицата Мери“ во Лондон, ја открија најблиската планета надвор од сончевиот систем, која орбитира околу најблиската ѕвезда до Сонцето, пренесоа […]

Видео

ВИДЕО: Сонцето ја проголтува најбрзата комета во Сончевиот систем

Опсерваторијата SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) е заеднички проект на НАСА и на Европската Вселенска Агенција.Овде се поминати барем две децении гледајќи во сонцето, и конечно фатена е неверојатна глетка. […]

Технологија

SpaceX повторно ќе лансира една од веќе употребените ракети

SpaceX успешно ја приземји четвртата последователна ракета, лансирана во блиската орбита.Целта на приземјувањето е во еден прекрасен момент овие ракети Falcon 9 да можат да се користат постојано, што ќе […]

Занимливости

Откриена најмалата планета надвор од Сончевиот систем

Американските астрономи пронајдоа мала планета која кружи околу ѕвезда во соѕвездието Лира и која е најмала од повеќе од 800-те планети досега откриени надвор од Сончевиот систем.  Планетата под ознаката […]

Занимливости

Милијардер излезе во јавноста со планови за колонизација на Марс

Елон Маск, милијардер, основач на фимата SpaceX и коосновач на фирмите Tesla Motors и PayPal ги откри своите планови за колонизација на планетата Марс. Имено, според Елон, за дваесетниа години, […]