Ознака: социјална помош

Избор на уредникот

Сириско семејство добива 5239 евра на месец социјална помош во Лајпциг, живеат во 220метри квадратни стан (видео)

Верувале или не ова 11 члено семејство го живее својот сон. Не знаеме дали постои подобра или слична можност на друго место во светот. Сириско семејство добива 5239 евра на месец […]

Вести

Поштар ограбил 58 корисници на социјална помош

Поштар ограбил 58 корисници на социјална помош. За злоупотреба на службена положба и овластување и фалсификување на исправа, НК за КР Гостивар денеска поднесе кривична пријава против В.Д. (48) во село Врапчиште. […]

Вести

Валканата игра на СДСМ продолжува: Зошто токму сега Ременски ги бара сите податоци за корисниците на социјална помош?

Фросина Ташевска-Ременски со службен допис ги бара сите податоци на корисниците на сите права од Центарот за социјални работи.Според информациите до кои дојде редакцијата на Пулс24, група вработени стравуваат од […]

Вести

Димовски: И во иднина ќе се залагаме за покачување на социјалната помош

-Една работа што сакаме денеска да ја презентираме пред граѓаните е зголемувањето на социјалните бенефиции кои што граѓаните ги добиваат од државата и тоа во повеќе категории. Во нашата програма […]

Живот

САД: Корисниците на социјална помош тестирани за злоупотреба на дрога, резултатите се нереални

Во првиот круг на тестирањата се тестирани 89 од 7600 граѓани-корисници на мерките на власта.Неодамна, државата Северна Каролина имплементираше закон според кој сите корисници на социјална помош мораат да бидат […]

Вести

Републичкото здружение на социјални работници задоволно од одлуката на Владата за зголемување на социјалната помош

По објавата на министерот за труд и социјална политика Диме Спасов дека од вчера социјалната помош е зголемена за пет отсто денеска со позитивна реакција се јави и Републичкото здружение […]