Ознака: со морбили

Живот

И директорот на неврохирургија со морбили заврши на Инфективна

Директорот на Клиниката за неврохирургија д-р Владимир Рендевски е меѓу заболените од мали сипаници, кои се лекуваат на Клиниката за инфективни болести во Скопје. – Веќе трет ден сум на […]

Живот

За 24 часа хоспитализирани уште четири лица со морбили

Во изминатите 24 часа од 10 прегледани пациенти со клинична слика на морбили четири се примени на болничко лекување. Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно […]

Живот

Шеснаесетгодишник и бебе со морбили на апарати за дишење

Шеснаесетгодишно момче со церебрална парализа се бори за живот на Kлиниката за инфективни болести и фебрилни состојби заради сериозни компликации од морбили. Сместено е на одделот за интензивно лекување и […]

Македонија

На Инфективна 34 пациенти со морбили, двајца во критична состојба

Во петокот тринаесет пациенти со морбили се прегледани од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца […]