Ознака: специјалитет

Кулинарство

Брзо, едноставно и здраво – ТАБУЛЕ – специјалитет од либанската кујна

Табуле е традиционална салата од либанската кујна, а многу често се јаде низ целиот арабски свет. Сепак, сите состојки се типични и за нашето поднебје, па лесно, брзо и ефтино […]

Кулинарство

Можеби не можете да летувате на Миконос, но може да ја направите оваа традиционална пита од овој остров

Питата од кромид е нешто највкусно што ќе го пробате. Питата на која жителите на Миконос се многу горди. Состојки за тестото: – 350 грама брашно; – 3 супени лажици […]

Кулинарство

Рецепт за специјалитет: Пилешко во бел сос – лесно се прави, а се топи во уста

Месо во вкусен сос, можете да го послужите со тестенини и свежа салата.Состојки: 300гр пилешко бело месо 120 гр кашкавал 2 кисели павлаки Сол Малку путер Припрема: 1. Пилешкото исецкајте […]