Ознака: спинер

Занимливости

Спинер стар 4.000 години

На интернет се појави фотографија од „фиџет спинер” стар четири илјади години, изложен во Mузејот при чикашкиот Ориентален институт.Се работи за глинен триаголник по потекло од Месопотамија, со натпис „играчка […]

Живот

Ја измисли најпопуларната играчка „спинер“, а денес нема пари ни за леб

Жената која ja направи популарната играчка „спинер“ која го освојува целиот свет немала пари за да го продолжи патентот за своето откритие, па не може да си ја плати ниту […]

Живот

Го измислила популарниот спинер, а денес едвај врзува крај со крај

Кетрин Хетингер (62) од Флорида би требала да ужива во плодовите на својата креативност, посебно две децении откако ја направила оваа заразна играчка. Меѓутоа, и се случила судбината на многу […]