Ознака: Сплит

Занимливости

Автомобил падна во море на пристаниште во Сплит

Автомобил со словенечки регистерски таблички падна во море на сплитското пристаниште, пренесува „24сата“. Како што наведува порталот, автомобилот плутал извесно време, а потоа почнал да тоне. Oчевидците раскажуваат дека патниците […]

Балкан Вести

Силен земјотрес го погоди Сплит, звукот бил морничав

Рано утринава околу 3 часот земјотрес ја стресе Хрватска. Епицентарот на земјотресот бил на околу 21 километар од Сплит. Сеизмолошкиот завод наведува дека јачината на земјотресот била 4,2 степени по […]

Балкан Вести

Снежно невреме го зафати Балканот

Белград е во сообраќаен колапс, а снежно невреме ја зафати и Босна и Херцеговина. Сите товарни возила кои немаат соодветна зимска опрема полицијата ги исклучува од сообраќај. На повисоките планински предели […]

Сцена

Сплит се прости од својот капетан Оливер: Овие 10 фотографии ќе ве наежат

Сплит на величествен начин се прости од музичката легенда Оливер Драгојевиќ и го испрати на неговото последно патување кон Вела Лука, на Корчула каде денеска ќе биде погребан. Катамаранот, на […]

Сцена

Луѓето плачат на секој чекор среде центарот на Сплит – Градот се простува од Оливер

Оливер Драгојевиќ почина после долга и тешка болест во 71 година од животот, а целиот регион тагува поради заминувањето на својот „галеб“ Во Хрватска од утринава се одбележува Денот на […]

Балкан

Целиот регион зборува за пораката која маж од Крагуевац ја нашол на својот автомобил во Сплит!

Душан Алексиќ од  Крагуевац, кој моментално се наоѓа во Сплит,  на својот автомобил затекнал прекрасна порака. Иако на  зборовите „Србин паркирал автомобил во Хрватска“,  на многумина прво им паѓаат   на […]

Балкан

Пожарите во околината Сплит ги гаснат 384 пожарникари

На подрачјата зафатени од пожарите околу Сплит се разпоредени 384 пожарникари со 102 пожарникарски возила од 21 станица, а до седум часот полетаа три канадери, соопшти Жупанискиот противпожарникарен оперативен центар […]