Ознака: споменик

Свет

За Ибрахимовиќ споменик во Малме

Златан Ибрахимовиќ, напаѓачот на Лос Анџелес Галакси ќе добие споменик во Шведска, пренесува “АС“. На иницијатива од шведската фудбалска асоцијација одлучено е споменикот да биде во Малме, родниот град и матичниот […]

Балкан

Споменик на Јосип Броз Тито поставен во Подгорица

Во пресрет на 19 декември, денот на ослободувањето на главниот град на Црна Гора во Подгорица е поставен споменик на Јосип Броз Тито. Уште на 30 октомври годинава Собранието на главниот […]

Сцена

Споменик на Меланија Трамп во Босна и Херцеговина

Првата дама на САД, Меланија Трамп следниот месец ќе добие свој споменик во босанскиот град Бања Лука, пишува „Сараево тајмс”.Гипсената статуа на госпоѓа Трамп во природна големина, која е родена […]

Издвојуваме

Како Србите го „ослободија“ Куманово, всушност благодарение на четниците на ВМРО, и зошто првобитниот споменик на Зебрњак е миниран!

Како Србите го „ослободија“ Куманово, всушност благодарение на четниците на ВМРО, и зошто првобитниот споменик на Зебрњак  е миниран!Во октомври 1912  година кога првата српска армија  на врвот на Зебрњак […]

Избор на уредникот

Сто години по крвавата битка: Иако гинеле од двете страни на фронтот, само Македонците немаат споменик на Кајмакчалан

Пред сто години на Kајмакчалан се воделе најжестоките борби на Солунскиот фронт во Првата светска војна. Притоа, за осум дена, од 12 до 30 септември 1916 година, загинале над 4.600 […]

Издвојуваме

Надгробен споменик кој сведочи за македонската трагедија

Збиените редови на овој надгробен споменик ја покажува сета македонска трагедија од почетокот на 20-тиот век, падот на османлиското царство, Балканските војни и Првата светска војна, трагедија чии што последици […]

Вести

Манипулаторите на СДСМ сокрија дека споменикот на Аголи е поставен месец ипол пред поплавите

Медиумските хушкачи на најголемата опозициска партија СДСМ на дело се фатени како безочно лажат. Речиси сите медиуми под контрола на Зоран Заев вчера и завчера оркестрирано излегоа со написи дека […]

Балкан

Споменик на Хилари Клинтон никна во Саранда

Во албанскиот приморски град Саранда откриен е споменик на поранешниот американски државен секретар и демократски кандидат за преседател на САД, Хилари Клинтон, пренесува МИА.Споменикот, според локалните власти, е поставена во […]