Ознака: споменици

Вести

Ноќеска се прешкртани написите во Скопје и Битола кои вчера беа додадени на спомениците, дека се од хеленски период

Ноќеска се прешкртани написите во Скопје и Битола кои вчера беа додадени на спомениците, дека се од хеленски период. Кралевите на Античка Македонија како Пердика I, Архелај I, Аминта III, […]

Македонија

“Поставените ознаки на спомениците се историски измислици“, вели историчарот Асани

Одредбите од Преспанскиот договор по шахтите се применија и за спомениците на најмаркантните личности од историјата во центарот на градот. “Во чест на Александар Велики, историска фигура која припаѓа на […]

Вести

Во Прилеп започна размонтирање на спомениците: Вандализиран Александар Македонски

Синоќа во Прилеп непознати лица го вандализирале споменикот на Александар Македонски во центарот на градот, јавува порталот Маркукуле.Споменикот кој е донација од бизнисменот и политичар Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, го краси […]

Вести

Во Прилеп започна размонтирање на спомениците: Вандализиран Александар Македонски

Синоќа во Прилеп непознати лица го вандализирале споменикот на Александар Македонски во центарот на градот, јавува порталот Маркукуле.Споменикот кој е донација од бизнисменот и политичар Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, го краси […]

Вести Историја

Д-р Филип Петровски во говорот на ГДОМ: Доста е од ова ваше дивеење!

Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ) продолжува со организација на масовни мирни граѓански собири ширум земјава. ГДОМ вечерва организираше собири на граѓани во Велес, Кочани, Прилеп и Битола. Битола, […]

Вести

Петровски до Заев: Рацете настрана од спомениците!

На големиот собир во Битола свое обраќање кон народот имаа  Даштевски и Петровски. Повеќе илјади граѓани громогласно ги подржаа пораките за избори и за фер однос во политичката арена.Даштевски потенцираше […]