Ознака: спомен на

Живот

Денеска е спомен на Преподобен Иларион Велики, неговите мошти се чудотворни

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 октомври. Денеска е Преподобен Иларион Велики. Иларион се роди во селото Тавата, близу Газа во денешен Израел, од родители незнабошци. Во […]