Ознака: спор со името

Вести

Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, вели портпаролот на грчката Влада и министер без […]

Вести

Метју Нимиц: Многу скоро времето ќе биде погодно за решавање на спорот

Нимиц за „BBC“: Верувам дека се ближи решение на споротНова Македонија, Славо-Македонија, Република Скопје, Горна Македонија.Ниедно од нив не е прифатено, но сепак, како што вели медијаторот Метју Нимиц, самиот […]

Вести

ПОТВРДЕНА поканата за Македонија за НАТО, но само по решение на спорот со името

Во завршното коминике договорено од земјите членки на НАТО на самитот во Варшава се повторува поканата Македонија да стане членка на НАТО штом се изнајде решение на спорот за името. […]