Ознака: спор

Вести

Франција загуби спор од свои државјани бидејќи не го решила загадувањето

Ова е прв случај од ваков вид, во кој Фарида (52) и нејзината 16 годишна ќерка ја тужеле државата Франција за влијанијата од живеењето близу париската обиколница. Мајката и ќерката […]

Сцена

Ставен крај на процесот долг 15 години- ова е пресудата за Цеца

Апелациониот суд донесе одлука и ја потврди одлуката на Вишиот суд во Белград кој во јануари минатата година ја одби тужбата против пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ, во кој бизнисменот Бијелин […]

Вести

Односите со Грција подобрени, но решението за спорот е уште далеку

Потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи Никола Попоски, по средбата со грчкиот колега Никос Коѕиас на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, изјави дека решението за разликата […]

Балкан

Грчки „Њупост“: Грција го призна македонскиот пасош

Грчкото Министерство за внатрешни работи до соодветните служби испратило документ во кој се вели граѓаните кои на граница ќе приложат македонски пасош да се третираат како сите останати граѓани од […]

Балкан

Тензична ситуација на границата помеѓу Црна Гора, Албанија и Косово!

Како што јавуваат албанските медиуми, ситуацијата на границата помеѓу Црна Гора и Косово е тензична, откако црногорската полиција им забрани влез на Албанците во едно село.„Коха диторе“ пишува дека спречувањето […]