Ознака: СПЦ

Вести

Ниту БПЦ, ниту СПЦ не може да биде мајка црква на МПЦ

Мајка црква ние не можеме да ја сметаме Бугарската православна црква во историски контекст на нештата, ниту Српската православна црква пак во контекст н нештата, ниту било кој црква согласно […]

Вести

Дали Заев и МПЦ разговараа за легализација на хомосексуалните бракови и за спорот со СПЦ?

Претставници на Македонската православа црква (МПЦ) Денеска остварија средба со премиерот Зоран Заев и министри од новата влада на која побарале од Владата поддршка за решавање на проблемите.Како што беше […]

Вести

„Побједа“: МПЦ е на добар пат за помирување со СПЦ

Македонската православна црква, преку дипломатски црковни канали, успеала да воспостави релативно коректни односи со Српската православна црква и на добар пат е во догледно време да добие благослов за автокефалност, […]

Вести

Дали е на повидок помирување меѓу МПЦ и СПЦ?

Владиката на СПЦ Амфилохије ги повика владиците на Македонската Православна Црква да присуствуваат на осветувањето на храмот Св. Јован Владимир во Бар, открива Сител.Јован Владимир е светец кој има голема […]