Ознака: Сребреница

Балкан

Чудо во Сребреница: Станот изгоре а иконите останаа недопрени од пожарот

Од пожарот станот е уништен, а на пеплосаниот ѕид недопрени останаа иконите на Јован Крстител, Исус Христос, Богородица и други… Изгореа гредите, плафонот се сруши, изгорел целиот мебел како и […]

Балкан

Хаг потврди дека се манипулира со бројката на жртви во Сребреница

Пресудата на Младиќ повторно ја разбранува јавноста и ги разбуди духовите на балканот, а во преден план се истакнува масакарот во Сребреница која е симбол за страдањето на босанскиот народ.Бројно […]

Балкан

Дваесет и две години од злосторствата во Сребреница

Во Меморијалниот центар во Поточари, покрај Сребреница денеска ќе биде одржана традиционалната 22. комеморација за жртвите кои настрадаа во масакрот во тој град за време на војната во Босна и […]

Вести

СЕ ја повика Србија официјално да го признае геноцидот во Сребреница

Експерти од Советот на Европа ја повикаа Србија официјално да ги признае убиствата во босанскиот град Сребреница како геницид, во извештај во кој се изразува загриженост и поради употребата на […]

Сцена

Карлеуша со кратка, но потресна порака им одаде почит на жртвите на геноцидот во Сребреница

Една од ретките јавни личности од Србија, поготово кога се работи  за пејачките која секоја година на 11 јули на социјалните мрежи  јавно го осудува геноцидот во Сребреница е Јелена […]

Балкан

Бербата на ова овошје носи и до 50 евра дневница!

Бербата на боровинки на подрачјето на Сребреница почнала речиси еден месец порано од минатата година и еден килограм чини околу пет евра, исто како минатата година.Берачите велат дека се подмладуваат […]