Ознака: средношколци

Вести

Дали некој ќе сноси одговорност за организираната вчерашна забава во ТЦ Бисер?

На социјалните мрежи се појави видео од забава во кафулиња од Трговскиот центар Бисер во Скопје, на која присуствуваат млади луѓе кои не ги почитуваат мерките за заштита од ширење […]

Македонија

Средношколците излегуваат на протести, првиот протест најавен за во петок

Средношколците идниот петок излегуваат на протест во Скопје, незадоволни од одлуката на Министерството за образование наставата во новата учебна година да се следи исклучиво онлајн, одлучи попладнево Унијата на средношколците. […]

Вести

Жугиќ: Кадрите на СДС удрија по грбот на студентите и средношколците

Кадрите на СДС по своја волја скратуваат бенефиции и мерки кои беа олеснување за секој граѓанин на Македонија. Најмногу удрија по грбот на студентите и средношколците. Укинувањата на бенефициите кои […]

Вести

СДСМ во Штип со весник води кампања пред средношколци, Захариев бара реакција од ЗНМ

Штипскиот новинар Иван Бојаџиски кој се најде на листата на советници на СДСМ, освен честите прошетки до општинската изборна комисија се јавува и во улога на колпортер. Неговиот приватен весник […]

Вести

Охридските средношколци повторно ја дадоа поддршката ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Охридските средношколците повторно излегоа на улиците да изразат поддршка за граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“.Денеска учениците од Охрид, со развеани македонски знамиња, решија порано да ги напуштат часовите, за да […]

Вести

Поддршка за заедничка Македонија од средношколците од Берово!

Беровските средношколци  утрово решија да ја бојкотираат наставата во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.Средношколците од Берово со македонски знамиња во рацете, се уште едни во низата […]

Вести

Средношколците со пораки на бистите во средните училишта порачаа дека не сакаат да се прифати декларацијата за геноцид

Средношколците повторно кажуваат „НЕ“ на Платформата составена во Тирана.Тие денеска порачаа дека не сакаат да се прифати декларацијата за геноцид, која албанските партии ја бараат во Платформата која СДСМ ја […]

Вести

Средношколците се приклучуваат кон маршот „За заедничка Македонија“

Скопските средношколци се приклучуваат со поддршка кон граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Средношколците од скопската гимназија Јосип Броз Тито, денеска решија порано да ги напуштат часовите.Учениците се приклучуваат на маршот […]

Вести

На протестот „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“, се приклучива и средношколците

Протестите на граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ завземаат се поголеми димензии и се шират низ цела Македонија, а на оваа иницијатива денеска се приклучија и средношколците.Средношколците од неколку средни училишта […]

Вести

Младите и средношколците сакаат унитарна Македонија во која поединецот ќе биде приоритет, а не етничките права

Средношколци, другари и пријатели, јазикот е нашата татковина, кажа големиот Блаже Конески и затоа мора да го негуваме и заштитиме од деградирање.Македонија за жал влегува во уште поголема криза, која […]