Ознака: средоземно море

Свет

Грција и Турција си „играат со оган“: регионот е загрозен од сериозен конфликт, а Германија интервенираше

Тензиите меѓу Грција и Турција во источниот Медитеран се зголемуваат, а можниот воен конфликт меѓу двете земји, кои се во исто време историски ривали, но и сојузниците на НАТО, се […]

Вести Свет

Преку Медитеранот во Шпанија пристигнале 45.145

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) денес соопшти дека Шпанија годинава примила повеќе мигранти преку Средоземно Море отколку во претходните три години заедно. – До 21 октомври преку Средоземно Море во […]

Вести

Околу 1.400 мигранти спасени од давење во Средоземно Море

Околу 1.400 мигранти, сместени во седум различни пловни објекти, вчера беа спасени во повеќе координирани операции во водите на Средоземно Море.Шест од седумте пловила биле гумени чамци, изјави припадник на […]