Ознака: срцеви заболувања

Живот

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав за јадење, објави порталот „Делиш“. И […]

Живот

Кој месец и кој ден се најсмртоносни за луѓето?

Резултатите се од седумгодишна анализа на 156.000 податоци од пациенти примени во болница поради инфаркт.Најмногу срцеви удари се случуваат во понеделник, а декември е најчест месец за инфаркти, покажува истражување […]

Занимливости

КОЛКУ и ШТО треба да вежбате секој ден за да спречите појава на рак и срцеви заболувања?

Нема сомнеж дека редовното вежбање помага во намалувањето на ризикот од срцеви заболувања и рак на дебелото црево, на градите, како и дијабетес. Но колку и што треба да правите […]