Ознака: срцев удар

Живот

Кај тинејџерите со вишок килограми има поголем ризик од срцев удар

Тинејџерите кои се борат со прекумерна телесна тежина имаат поголема веројатност да доживеат срцев удар во поодмината возраст, посочуваат нови истражувања. Научниците анализирале податоци од 1,7 милиони Швеѓани, мажи родени […]

Сцена

Пејачката Беквалац надвор од колосек по шокот во семејството: „Јас сум жена која се издигнува од пепелта, ќе го пребродам и ова“

Таткото на српската пејачка Наташа Беквалац и познатиот фудбалски тренер Драгољуб Беквалац (66) доживеал срцев удар поради што бил хоспитализиран во болница во Нови Сад. За среќа удар не бил […]

Занимливости

Нов начин на лекување срцев удар: Доброволци ќе тестираат фластер за зацелување

Врз група доброволци, наскоро ќе започне тестирање на нов вид природно зацелување на срце, кое што се одвива со помош на матични клетки, по настанат срцев удар, јави Би-Би-Би. Овој […]

Меѓународен фудбал

Прославениот Касиљас преживеа срцев удар

Триесет и седумгодишниот легендарен шпански голман и член на “Порто“, Икер Касиљас заради преживеан срцев удар заврши во болница. Најголем дел од својата кариера Касиљас ја помина во “Реал“ од Мадрид. Таму […]

Регион

Еди Рама имал срцев удар, итно пренесен во болница

Албанскиот премиер Еди Рама итно е префрлен во болница во Берлин поради проблеми со срцето, објавија албанските и косовските медиуми. – По прединфарктот што Еди Рама го преживеа во Тирана, […]

Вести

Главниот економскиот советник на Трамп имал срцев удар

Главниот економски советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Лери Кадлоу имал „многу благ“ срцев удар, соопшти денеска Белата куќа. -Нашиот голем Лери Кадлоу, кој многу напорно работеше на трговијата и […]

Живот

КРАЛОТ НА ИНСТАГРАМ ПРЕЖИВЕАЛ ДВА СРЦЕВИ УДАРИ ПО 4 ДЕНА ОРГИИ

Дaн Билзеријан (36), кралот на Инстаграм, милионер, самопрокламиран сексуален филантроп, син на шпекулант од Волстрит и професионален покераш, живее живот на кој му завидуваат многу негови следачи на социјалните мрежи. […]

Живот

Како да препознаете срцев удар еден месец пред да се случи?

Стресот, нездравата исхрана и брзиот живот значително придонесуваат  за еден од главните причинители на смрт во 21 век.За среќа постојат начини симптомите на време да се препознаат и да се […]

Живот

Ова црвенило на очите покажува дека страдате од тешка болест!

Повеќето од луѓето страдаат од црвенило во очите. Некој од алергија, некој од инфекција и разни очни болести кои претежно можат да се излечат.Кога се работи за ваков вид црвенило […]

Живот

Доколку си легнувате рано, тогаш тоа е ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ЗНАК!

Имено, експертите  откриле дека луѓето кои  порано  си  легнуваат почесто страдаат  од висок крвен притисок. Тие исто така, имаат  поголема шанса да се будат во текот на ноќта.Експертите велат  дека […]

Живот

Еве како САМИ да преживеете срцев удар додека не пристигне помош!

Луѓето со срцеви заболувања се мачат во топлите денови. Она од што мораат да се чуваат е изложувањето на сонце во моментите кога тоа е најсилно и прејадувањето.Меѓутоа, научно е […]