Ознака: срце

Здравје

Знаци на срцев удар кои повеќето луѓе не ги знаат

Најпознатиот симптом за срцевиот удар, јакиот притисок во градниот кош, ќе ги растревожи повеќето луѓе. Меѓутоа, многу малку луѓе знаат дека третина од пациентите што имале срцев удар воопшто не осеќале […]

Живот

Ова се знаци дека срцето ви е слабо, обрнете внимание на симптомите👇❤

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Абнормална срцева фрекфенција Позната како аритмија, не значи дека […]

Живот

Дали треба да посакуваме нешто со умот или срцето?

Дали знаеме што навистина посакуваме? Дали можете да се справите со добивањето на посакуваното? Дали кога посакуваш нешто толку силно имаш предвид дека не треба да се повреди никој друг? […]

Здравје

Колку брзо можете да се качите на 4-ти спрат открива многу за здравјето на вашето срце

Овој тест е многу едноставен. Доколку ви е потребно повеќе од минута и половина да се искачите на четврти спрат, би било добро да му се обратите на вашиот лекар, […]

Вести

Синот на мажот што доби срце: Фамилијата на Емилија да знае – нејзиното срце уште чука

Денес пред медиумите имаше прес-конференција министерот Венко Филипче, поврзана со историската трансплантација на срце во Македонија, каде меѓу другите изјава даде и Васил Огненовски, синот на мажот кој го доби […]

Вести

Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех […]