Ознака: срѓан керим

Избор на уредникот

Дали и СРЃАН КЕРИМ се дал во бегство?

Последниве денови перманентно се пласираат одредени шпекулации кои се однесуваат на можноста поранешниот косопственик на „Медиа Принт Македонија“, Срѓан Керим, да се дал во бегство. „Правосудство.мк“ се обиде да ги […]

Вести

Керим му го честиташе изборот на Антонио Гутереш за генерален секретар на ОН

Срѓан Керим, македонскиот кандидат за генерален секретар на ОН, му го честиташе изборот на Антонио Гутереш, и му посака успех во исполнување на, како што наведува, оваа тешка и одговорна […]

Вести

Керим се обврза дека како Генерален секретар на ОН ќе води борба против климатските промени

Во својата нова колумна објавена во Хафингтон Пост, македонскиот кандидат за Генерален секретар на Обединетите Нации Срѓан Керим пишува дека постигнување меѓународна согласност во борбата против климатските промени ќе мора […]

Вести

Срѓан Керим се пласираше во финалниот дел од изборот за генерален секретар на ОН

Македонскиот кандидат за генерален секретар на Обединетите нации Срѓан Керим се пласираше во финалниот дел на изборниот процес, кој ќе почне на 5 октомври 2016 година, според резултатите од петтиот […]

Вести

Керим е меѓу првите четворица кандидати за Генерален секретар на ООН

Македонскиот кандидат за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим по завршениот четврти круг гласање е меѓу првите четворица, соопштуваат од неговиот кабинет.Меѓу првите четворица се пласираа Португалецот Антонио Гутјереш, […]

Вести

Керим: Во оваа фаза на изборниот процес во ОН бројот на гласови е релативен

Тактизирањето на одделни земји при изборот на новиот Генерален секретар на Обединетите нации резултира со сериозно поместување во индивидуални случаи како што е падот на словенечкиот кандидат, Данило Турк од […]

Вести

Срѓан Керим се сретна со претседателот на Сенегал

Кандидатот на Република Македонија за функцијата Генерален секретар на ООН Срѓан Керим се сретна со претседателот на Сенегал Маки Сал.На средбата биле разменети мислења за клучните прашања од агендата на […]