Ознака: СССР

Избор на уредникот

Како во СССР сите пиеле од ИСТА чаша и „воопшто“ не се разболувале?

Како во СССР сите пиеле од ИСТА чаша и „воопшто“ не се разболувале? Пред прочуените советски апарати за самопослужување со газирана вода луѓето стоеле во редици, а во нив имало […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Како во СССР се запирале епидемиите од смртоносни болести?

Како во СССР се запирале епидемиите од смртоносни болести? Советските власти никогаш не се задоволувале со половични мерки кога станувало збор за опасни епидемии. Во борбата против нив често покрај […]

Контроверзни фајлови

Како советски пилот со ловец МиГ-21 побегна од аеродром на НАТО?

Пред точно 53 години се одигра несекојдневен настан кој влезе во аналите на советското воено воздухопловство. Имено, „ганц“ нова модификација на авион-ловец МиГ-21ПФМ по грешка на пилотот кој управуваше со […]

Видео

Чинеше 5 милијарди долари, НАЈСКАПИОТ ПОДЗЕМЕН АЕРОДРОМ НА СФРЈ денеска изгледа вака! (видео)

Чинеше 5 милијарди долари, НАЈСКАПИОТ ПОДЗЕМЕН АЕРОДРОМ НА СФРЈ денеска изгледа вака! Граден скоро 14 години а уништен во 1992 година со 50 тона експлозив… Аеродромот Жељава бил најголемиот подземен […]

Вести

Документ на ЦИА: РУСИТЕ СПРЕМАЛЕ ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА пред неколку дена објави преку 12 милиони документи кои ги прибирала во текот на минатиот век, а се декласифицирани на крајот на минатата година. […]