Ознака: Стапала

Здравје

Доколку дланките и стапалата постојано ви се ладни тоа може да укажува на овие заболувања

Успорената работа на штитната жлезда може да доведе до успорување на метаболизмот, а често е проследена со ладни екстремитети или пак чувство на студенило. До чувство на ладно доаѓа поради […]

Здравје

Пецкањето во нозете не е секогаш безопасно: Овој симптом може да укаже на сериозно метаболичко заболување

Дали често чувствувате трнење во нозете? Ова може да биде знак дека имате висока концентрација на урична киселина во вашето тело! Пецкање во нозете може да се појави како резултат на […]

Сцена

Таа е најубавата жена на светот, но со овој детаљ ги згрози фановите

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли (45) е меѓу најубавите жени во светот. Каде и да се појави, таа плени со својата убавина. Но, фановите наместо повторно да бидат воодушевени, сега се […]

Нега и убавина

Заболувања коишто може да ги спречите доколку внимателно ги погледнете вашите чевли

Погрешниот избор на чевли може да предизвика многу заболувања од коишто не страдаат само вашите стапала, туку и вашата глава и срце. За да ги препознаете можните здравствени проблеми пред […]

Нега и убавина

Сувите петици се проблем на многу жени. Колку и да ги негуваме стапалата и редовно да посетуваме педикир, речиси никогаш не сме задоволни од ефектот. Мазни петици се сон на секоја жена. Оваа маска која можете да си ја направите во домашни услови е вистински рецепт за тоа. Ова е рецептот: – Истолчете еден аспирин. – Додадете една кесичка лимонска киселина. – Додадете малку топла вода и измешајте ја смесата. -Намачкајте ги петиците, ставете најлони на нозете и облечете чорапи. -Оставете да делува 15 минути. Потоа, излупете ја смесата, а мртвата кожа сама ќе испадне со неа. – Намачкајте крема за стапала.

Сувите петици се проблем на многу жени. Колку и да ги негуваме стапалата и редовно да посетуваме педикир, речиси никогаш не сме задоволни од ефектот. Мазни петици се сон на […]

Сцена

Криси Тиген откри зошто постојано ги сокрива стапалата

Криси Тиген е една од ѕвездите кои се борат со разни права, природната убавина и прифаање на неправилностите. Често објавува слики со разбушавена коса, без шминка, па дури и кога […]

Нега и убавина

Зошто треба да почнете да ги сушите стапалата со фен за коса?

Ако имате проблеми со појава на габични инфекции или пак, со атлетско стапало, тогаш дојдовте на вистинското место! Сушењето на стапалата со пешкир понекогаш не е доволно, и влажноста што […]

Нега и убавина

Како да ја негувате распуканата кожа на вашите раце и стапала?

Редовната негана кожата на рацете, прстите и стапалата ќе ви помогне да ја заштитите кожата од исушување и распукување Кога кожата ќе стане многу сува, таа може да распука. Распуканата […]