Ознака: статистика

Нега и убавина

Нема да верувате: Еве колку часа годишно жените минуваат грижејќи се за својот изглед

Сите имаме некакви мали или поголеми комплекси и се прашуваме дали добро изгледаме. Многу истражувања покажуваат дека жените двојно повеќе од мажите водат сметка за својот изглед, но и повеќе […]

Вести

Смртноста во затворите во Македонија највисока во Европа

Според извештајот за годишната кривична статистика на Советот на Европа за 2018 година, објавен денеска, Северна Македонија го следи европскиот тренд за намалување на вкупната стапка на затворени. Додека на […]

Занимливости

Ова сигурно ќе ве интересира: Еве што значат кратенките во анализата за крв и колку треба да изнесуваат

Лабораторискиот преглед на крвта кај пациентите е еден од најважните показатели за ситуацијата на организмот и укажуваат на некоја скриена или веќе манифестирана болест. Секој човек во зависност од телесната […]

Вести

Мапа за загаденоста во Европа: Македонија е со најтемна боја со најзагаден воздух

Институтот Беркли објави мапа за загаденоста од Европа на која се гледа дека Македонија е најзагадена држава во целиот континент. Како што можете да видите, најзагадените подрачја се означени со […]

Вести

Македонците најмногу „сурфаат“ на интернет на мобилните телефони

Во Македонија 79,3 отсто од домаќинствата во првиот квартал од годинава имаат пристап на интернет од дома. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат учеството на домаќинствата според типот на […]

Вести

Секое осмо дете во Македонија вонбрачно, во ЕУ секое второ

Околу 12 проценти од вкупниот број на живородени деца во Македонија во 2016 година се родени надвор од брачна заедница, покажуваат податоците на Еуростат, додека во Европската унија просекот изнесува […]

Љубов и секс

Статистиката открива: Во која земја најмногу се изневерува?

 Иако неверството се случува во секоја земја на планетата, некои нации тоа го прават многу почесто од другите.Неодамна спроведено истражување покажа дека најмногу неверстава има во скандинавските земји. На самиот […]

Вести

Ако статистика не лаже : Жените со овие 20 имиња ќе забременат во 2017 година

Ако Вашето име се наоѓа на листата има големи шанси да забремените во текот на оваа година .Ако планирате да забремените  оваа година , ова многу ќе се израдувате  она […]

Живот

Не можеме да живееме подолго од 125 години

Најновите научни истражувања покажаа дека максимална природна должина на животниот век е 125 години.  Истражувачкиот тим од Медицинскиот факултет „Алберт Ајнштајн“ во Њујорк спроведе истражување за да открие зошто луѓето […]

Вести

Се зголемува бројот на мигранти кои доброволно си заминуваат од Германија

Над 55.000 мигранти, чии барања за азил биле одбиени или кои доаѓаат од „безбедни“ земји, ја напуштиле Германија во периодот од јануари до ноември оваа година.Според германските медиуми, зголемениот број […]

Живот

Овој онколог откри 9 ужасни работи кои упорно се криеја досега од нас со цел. Време е да ја знаете вистината!

Д-р Марти Макари е хирург – онколог, кој работел и во ОН. Тој не запира да делува и да прави сѐ што е можно за наметнување и почитување на транспарентност […]

Вести

ОН: Поплавата во Макединија меѓу најсмртоносните поплави регистрирани за 24 часа

Како што се менува климата на планетата, така фаталните поплави стануваат огромна закана за светот, се вели во извештајот на канцеларијата на Обединетите нации за намалување на ризиците од катастрофи.Светската […]