Ознака: стразбур

Македонија

Доставен извод од катастарот дека Чавков не поседува вила на Халкидики, правдата ќе се бара во Стразбур

Адвокатот на осудениот поранешен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, Сашко Дуковски, до судот достави извод од катастарот на Халкидики. Со него се потврдува дека Чавков не поседува […]

Вести

Вечерва е ликвидиран напаѓачот од Стразбур

Шериф Шекат е вечерва убиен во центарот на Стразбур. По масовна операција на француската полиција која вклучила и специјални сили и хеликоптери тој е ликвидиран. Според добро упатени извори тој […]

Избор на уредникот

Не е дозволена амнестија за воени злосторства и државите секогаш можат да ги обноват запрените судски постапки!

Според ФОКУС, текстот од 29 мај 2014 (интернет издание) не е дозволена амнестија за воени злосторства и државите секогаш можат да ги обноват запрените судски постапки! Со оглед на тоа дека […]

Вести

Продолжува затоплувањето на односите помеѓу Атина и Скопје

Продолжува затоплувањето на односите помеѓу Атина и Скопје. Првата билатерална средба на Претседателите на Парламентите на Македонија и на Грција, Трајко Вељаноски и Николаос Вуцис во рамките на Европската конференција […]

Вести

Вељаноски: Македонија активно е вклучена во управувањето со бегалската криза

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска во обраќањето на Европската конференција на претседатели на парламенти нагласи дека миграцијата не е нешто ново за светот и за Европа, […]