Ознака: стрес

Живот

Мали совети за големите стресови, оваа антистрес техника навистина помага

Земете длабоко воздух. Задржете го здивот. Држете го уште малку. Сега полека испуштете го воздухот од белите дробови. Се чуствувате подобро? Добро, но ова не е единствената антистрес техника која […]

Живот

Мигрената – многу повеќе од главоболка

Мигрената – многу повеќе од главоболка ШТО Е МИГРЕНАТА? Мигрените се хронични главоболки кои предизвикуваат болка која трае од неколку часови до неколку денови. Симптомите можат да бидат толку неподносливи, […]

Живот

Техники за релаксација со кои ќе го редуцирате стресот

Модерната динамка на животот е стресна, но особено сега кога светот се соочува со заеднички, глобален проблем. Во ваква ситуација стресот не штеди никого. Затоа, исклучително значајно е да знаете […]

Живот

Стресот може да ви донесе ист број на калории како да сте изеле двоен хамбургер

Парите, работата и семејните обврски се првите три причини поради кои жените чувствуваат стрес, а истражувањата покажуваат дека стресот влијае не само на психичкото туку и на физичкото здравје. Група […]

Живот

Кошмарите помагаат за подобро справување со секојдневниот стрес

Швајцарски и американски научници спроведоа експеримент со кој, како што тврдат, успеале да одговорат на прашањето – зошто луѓето имаат кошмари? Според научните сознанија, тоа е еден вид „тренинг“ за […]

Живот

Од стрес, бременост или алкохол – Каков стомак имате и како да се ослободите од вишокот?

Од стрес, бременост или алкохол – Каков стомак имате и како да се ослободите од вишокот? Повеќето жени мислат дека вежбањето во теретана е најдобриот начин да се добие рамен […]

Живот

Кратко, но ефикасно: Колку минути дневно треба поминеме во природа за да го ублажиме стресот?

Многубројни истражувања одамна докажаа дека престојувањето во природа ги репродуцира последиците од стресот. Оддалечувањето од секојдневната врева, автоматски ќе го репродуцира стресот и ќе нѝ помогне да ги средиме мислите. […]

Живот

Како да се ослободите од непотребниот стрес во тек на бременоста?

Да станете мајка е една од најголемите одлуки во животот. Самата помисла на тоа е возбудлива, застрашувачка и може да предизвика непотребен стрес за вас и бебето. Постојат неколку начини […]

Живот

Грешка која ја правиме во обид да се справиме со секојдневниот стрес

Колку пати досега сте слушнале од повозрасните „Јас на твои години не знаев што е главоболка“ или некои слични коментари? Денес стресот е значително позастапен во нашето секојдневие, а за […]