Ознака: Струга

Вести

Патниците што пристигнуваат од Германија сместени во карантинот во хотел „Дрим“ во Струга

Патниците што пристигнуваат од Германија сместени во карантинот во хотел „Дрим“ во Струга Вечерва околу полноќ очекуваме да слета авион со 180 наши сограѓани кои стигнуваат од Бон – напишаа […]

Вести

Семејството на починатата стружанка за Телма: Ни рекоа донесете ја кога ќе има позитивен тест

Не можеше да дише се мачеше жената два дена, а преку прозор ни рекоа да дојдеме само кога ќе има позитивен тест на коронавирусот, вели за Телма, Али Теља, зет […]

Вести

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА Вкупната бројка на заразени сега изнесува 241, односно да потенцираме на ОТКРИЕНИ ЗАРАЗЕНИ. Се претпоставува дека […]

Издвојуваме

Земјотрес синоќа ја стресе Струга

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во Струга и околината. Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет, соопшти дека земјотресот е регистриран во 18 часот […]

Македонија

Струга денес остана без вода

Струга и околината останаа без вода за пиење, поради оштетување од гром на трансформаторот од кој се снабдуваат со електрична енергија пумпите во селото Шум. Меѓуопштинското јавно претпријатие “Проаква” апелира […]

Црна хроника

Мртва холандска туристка пронајдена во хотел во Струга

Во хотелска соба во Струга, вчера почината била пронајдена 27-годишната В.С. од Кралството Холандија, која бил дел од група туристи, соопштуваат од СВР-Охрид. “Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт […]

Живот

Тепачка со метални шипки за паркинг во Струга (ВИДЕО)

Во Струга вчера се случила крвничка тепачка заради паркинг-место. Во тепачката учествувале неколку млади лица кои со метални шипки искршиле еден автомобил. – Тепачката се случила вчера околу 14 часот […]

Живот

“Живот со предизвици“ во Струга

По повод одбележувањето на десетгодишнината од постоењето Здружението на пациенти за ретки болести “Живот со предизвици“ овој викенд организира три конференции во Струга. Конференциите ќе се одржат во соработка со Одделот за […]

Вести

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените […]

Избор на уредникот

Ацо Николовски – Која е Гордана Силјановска?

Гордана Сиљановска 1.Предводник на професорскиот пленум кој ја рушеше т.е беше учесник во пучот против легално избраната влада на Никола Груевски 2. ШАРЕНА РЕВОЛУЦИОНЕРКА предводник на ЛГБТ револуцијата за рушење […]

Колумни

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! (интегрален текст)

Добар ден на сите. Се надевам дека сте добро расположени. Малку е вака напорно да се слушаат повеќе луѓе од кои што како што чув од некои од делегатите горе-доле […]

Македонија

МАКЕДОНИЈА БЛОКИРА: Претседателскиот кандидат д-р Филип Петровски го бара списокот на делегати на Конвенцијата во Струга

Кризен штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори Кандидатот за претседател од „Македонија – Блокира“ на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Филип Петровски, денеска, сабота, 2 февруари […]