Ознака: струја

Живот

Каде ќе нема струја денес?

ЕВН известува дека за денес се планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на повеќе места. Без електрична енергија ќе останат: – Од 12:00 до 14:00 часот, корисниците од ул.Козле од […]

Живот

Утре струја ќе нема во делови од општина Сарај и Кисела Вода

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа без струја утре од 10 до 11 часот ќе бидат корисниците од улица “4″ во село Сарај и од селата Арнакија, Семениште, Буковиќ, Ласкарци, […]

Македонија

Стабилна цена на струјата во следната година

Одговарајќи на пратенички прашања вчера во Собранието премиерот Заев рече дека гарантираат стабилна цена на струјата во следната година и додаде дека со либерализацијата на пазарот на електирична енергија нема да се зголеми […]

Вести Македонија

Ќе нема струја во повеќе делови од Скопје

Поради технички зафати во дистрибутивната електро-мрежа денес без електрична енергија ќе останат корисниците од општините Карпош, Сопиште, Ѓорче Петров, Аеродром, Гази Баба и Кисела Вода, соопштуваат од ЕВН Македонија АД. […]

Живот

Овој уред никако не го вклучувајте на продолжен кабел

Најголемиот дел од пожарите се резулат на погрешна употреба на апаратите за домаќинство. Токму затоа експертите постојано предупредуваат да се внимава со цел да се осигури правилно управување со грејните […]

Живот

Овие пет уреди трошат струја и кога се исклучени

Дали сте знаеле дека некои домаќински уреди водат „таен“ живот и продолжуваат да работат дури и тогаш кога не се вклучени? Доколку сакате да заштедите, прочитајте кои уреди трошат струја […]

Вести

Ќе има мало намалување на цената на струјата

Подготвителната седница на Регулаторната комисија за цената на електричната енергија е закажана за утре. Компанијата ЕВН побарала зголемување на цената на струјата за девет проценти, ЕЛЕМ побарале намалување за 1,5 […]