Ознака: струја

Балкан

Над еден метар снег во Србија, околу 600 домаќинства без струја

На територијата на српската општина Нова Варош околу 600 домаќинства се без електрична енергија, а најкритична била состојбата околу неколку села.-Паднат е снег над еден метар и екипите се на […]

Занимливости

Дали ги исклучувате апаратите кога грми? Еве што смеете а што не смеете да користите кога грми!

Вчера во некои делови од земјата имаше невреме. За громовите се врзани многу народни верувања, па се вели дека ако за прв пат во годината слушнете гром треба да легнете […]

Вести

Утре овие делови од градот ќе останат без струја

Поради закажани технички зафати, без електрична енергија утре бидат дел од корисници во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Сарај, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи по известување добиено […]

Вести

Ѓорчев: Ако се укинат термоцентралите во Македонија ние утре ќе останеме без струја или ќе треба да увезуваме

На денешната комисија за финансирање и буџет во Собранието на Република Македонија, каде што на дневен ред е разгледување на ребалансот на буџет за 2017 година, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир […]

Вести

Нема да има зголемување на цената на струјата

АД Електрани на Македонија нема да бара зголемување на цената на електричната енергија за тарифните потрошувачи, а негативното салдо од работењето на почетокот на годинава предизвикано со увозот на струја […]