Ознака: студенти

Вести

Прв академски час и почеток на новата студиска година за студентите

Факултетите на најстариот и најголем универзитет во Македонија „Св. Кирил и Методиј“-Скопје денеска ќе го одбележат почетокот на новата академска 2017/2018 година со прв академски час за новозапишаните студенти.Ректорот на […]

Вести

Студентскиот дом „Гоце Делчев“ во мрак среде испитна сесија

Мрак во студентските домови, е изгледа една од реформите за подобро образование, кои СДСМ ги најавуваше откако ќе дојде на власт. Младите пратеници на партијата, претседателот на младинската организација на […]

Балкан

Српски студенти тврдат дека имало 800.000 фантоми: Ако не се исполнат барањата, протести до предвремени избори

Смени во Републичката изборна комисија, во Радио-телевизија Србија, прочистување на избирачкиот список…се само дел од условите чие исполнување вчера побараа студентите што протестираат.-Доколку тие не бидат прифатени, ќе се бараат […]

Вести

Студентите ги развеаја боите на ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, даваат поддршка на иницијативата за унитарна држава

Студентите го прифатија повикот на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и со поставување на македонски знамиња на балконите и прозорците од студентските домови ја поддржаа граѓанската иницијатива која се залага […]

Вести

Нови 80 современи лаборатории за врвни истражувања и обука на студентите

За дополнително унапредување на научно истражувачката дејност, како и за обезбедување на современа практична настава за студентите, Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука го реализираа проектот за […]

Вести

Три капитални инвестиции за подобрување на студентскиот стандард

Етапна реконструкција на студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, целосно нов мебел за сите 10 државни студентски домови и набавка на перални и сушални во студентските домови.Ова се три капитални […]

Вести

МОН повикува да се расветли случајот со објавување лични податоци на студенти

Министерството за образование ги повикува надлежните институции да го расветлат случајот за објавување на лични податоци на студентите од Машинскиот и други факултети на Универзитетот Кирил и Методиј.  Во продолжение […]

Вести

Несовесни студенти ги уништуваат новите лифтови во студентските домови

  Несовесни студенти ги вандализираа новите лифтови во државните студентски домови само неколку месеци по нивното поставување.     По оштетувањето на новоинсталираните лифтови во “Кузман Јосифовски-Питу“ и “Гоце Делчев“ каде […]

Издвојуваме

Студентите ги избраа „Алкалоид“ и „Good Nature“ за свои омилени брендови

„Алкалоид“ и „Good Nature“ го добија престижното признание STUBRAND 2016, во рамки на втората по ред пригодна церемонија во Македонија, на која се прогласуваат најпопуларните брендови преку еминентната меѓународна агенција […]

Вести

Тодоров: Продолжуваат мерките за бесплатен превоз на студентите

Во програмата на ВМРО ДПМНЕ предвидуваме продолжување со два многу значајни проекти за младите. Првиот е бесплатниот превоз за студенти, истакна денес носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ […]

Видео

Кладба: Доколку ја погодиш кантата на другата страна на амфитеатарот, сите ќе го положите испитот!Погодете што се случило

Вини  Форте од Охајо станал официјално најголемата фаца на својот факултет, кога се обложил со професорот дека, доколку ја погоди кантата на другата страна на амфитеатрот, сите студенти  ќе добијат  […]