Ознака: Студен бран

Свет

Европа се бори со пеколните горештини, а Австралија се справува со студен бран и снег

Додека топлотниот бран беснее во Европа во јужната хемисфера има сосема друга приказна. Австралија е погодена од бран студен воздух што донесе снег и ветрови од 100 километри на час, а […]

Балкан

Студен бран и снег ги погодија централните и северните делови на Грција, има жртви

Централните и северните делови на Грција ги погоди студен бран проследен со снежни врнежи, а полицијата соопшти дека една жена е пронајдена мртва, додека двајца мажи се водат како исчезнати. […]

Балкан

Балканот зафатен од студен бран: Ниски температури, снег и силен ветар

Од североисточнит дел на Европа на Балканот вчера пристигна студен бран кој ќе се задржи пет дена, а на социјалните мрежи се објавуваат фотографии од снег кој ноќеска паѓал во […]

Вести

Студен бран ќе ја зафати Македонија- еве до колку ќе паднат температурите

Студен бран следните денови ќе ја зафати Македонија.емпературите ќе паднат и до -15 степени. Под влијание на значително постудена воздушна маса која веќе започна да се спушта од северните географски […]

Вести

Подгответе се за студен бран: Утре под минус 15 – не очекува и снег

Времето утре претпладне  во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Во јужните делови кон крајот на денот и во вечерните часови ќе има услови за провејување на слаб снег. […]