Ознака: суво овошје

Здравје

Наместо слатки, изберете суво овошје

Сушените банани и јаболка се вистинска и здрава алтернатива за љубителите на слатки, според виенскиот професор Хадемар Банкхофер. Неколку сушени плодови секогаш треба да бидат при рака, бидејќи содржат три […]

Кулинарство

Торта со суво овошје

Состојки за кората 9 лажици шеќер 3 лажици брашно (полни до врв) 150гр. сечкани суви смокви 150гр. потпечени толчени ореви 150гр. сечкани суви брусници на врв на лажиче сол,рендана кора […]

Живот

Колку е здраво сувото овошје?

Изборот на суво овошје кое најмногу се консумира во зимскиот период е навистина разновиден. Но, колку е тоа навистина здраво? Сувото овошје е богат извор на антиоксиданси, фолни киселини и […]