Ознака: судии

Избор на уредникот

Како се запишува со фалсификувани документи цела зграда во КАТАСТАР! Во Скопје се е можно

Не, не драги мои. Не е ова новела или научна фантастика туку реалност во нашата држава. И се случува пред наши и ваши очи. Како што претходно веќе пишувавме постојат […]

Избор на уредникот

Фирмата Максити од Скопје издава лажни фактури и во договор со извршители ги извршува

Вчера најавивме дека ќе објавиме серија текстови со кои на пошироката јавност ќе и презентираме како преку извршителите (над 80.000 блокирани граѓани во моментов) се уништуваат граѓаните но и фирмите. […]

Избор на уредникот

ПУЛС24 ДОСИЕ: Криминалци извршители и урбана мафија ја уништуваат Македонија

Над 80.000 граѓани и скоро пола стопанство на Македонија е блокирано. Нели Ви е чудно и симптоматично драги мои како тоа така се случува и никој не реагира. Државата е […]

Политички партии

Јовановски:Судиите потклекнаа под политичките притисоци кои континуирано ги правеше СДС и Зоран Заев

Судиите од Апелациониот суд со донесување на противзаконската одлука за прифаќање на прислушуваните и незаконски прибавени материјали како докази во судска постапка, направија тотално дерогирање на постоечките закони и рушење […]

Вести

Маневски: Заев се залага за независно судство, меѓутоа тоа да се однесува за други, а не и за него

Најавата на Заев за целосен реизбор во судството, поранешниот министер за правда Михајло Маневски, во интервју за телевизија Алфа кажа дека го разбира како рушење на се она што досега […]

Вести

Зекири од СДСМ со директна закана до судиите

СДСМ продолжува со отворени закани кон судиите. Пратеникот од оваа партија, Мухамед Зекири, по повод пресудата за условна казна на обвинетите за насилства во Собранието, упати директни закани до судиите.–Судии […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев им се заканува на судиите зашто се плаши од одговорност

ВМРО-ДПМНЕ смета дека заплашувањата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и експертите блиски на партијата кон судиите и вработените во јавната администрација покажуваат дека тој не се откажал од, како […]

Вести

Маневски: Нема никаква законска и уставна можност за реизбор на судии

Најавите на Зоран Заев и претходно на Фрчковски дека ќе го распуштат судството и ќе вршат реизбор немаат никаква уставна и законска основа, нагласува поранешниот министер за правда Михајло Маневски. Тој вели дека Заев […]

Вести

Кривичен суд: Претставките на СЈО до Советот претставуваат притисок и закана врз судиите

Во однос на соопштението на СЈО дека поднеле претставки против судии од Основниот суд Скопје 1 – Скопје пред Советот за утврдување факти, јавноста имаше можност да се запознае со […]

Вести

Секое непочитување на Законот и одлука поинаква од судската пракса, повлекува кривична одговорност за управните судии

Управниот суд треба да одлучува според Законот, секое негово непочитување повлекува кривична одговорност за судиите, коментираат познавачите на правото.Управниот суд денеска ги разгледа преостанатите три тужби на одлуките на ДИК, […]

Вести

ФОТО: Судии на митингот на СДСМ во Скопје

Законот за судови јасно регулира дека учество на судии во партиски активности е забрането и за ваквото однесување реагира судскиот совет.Судијата Емил Глигоров од Струмица рамо до рамо со сопругата […]