Ознака: ТАЈВАН

Вести Свет

Во Тајван воз излетал од шини, 17 загинати и 80 повредени

Во железничка несреќа која денес се случила во округот Јилан на североистокот на Тајван кога воз излетал од шините загинале 17, а повредени се 80 луѓе. Според досегашните информации кои […]

Вести

Хорор во Тајван: Заложници во урнатините, граѓани во паника по земјотресот

Портпаролот на војската Чен Чунг-чи изјави дека и воен персонал е вклучен во извлекувањето на луѓето од урнатините.  Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван […]

Вести

Поради човечка грешка околу 7 милиони домаќинства останаа без струја

Човечка грешка без електрична енергија остави компании и станбени згради, оставајќи во неподнослива жега приближно седум милиони домаќинства на островот Тајван, пренесоа британските медиуми.Падот на електричниот напон зафати милиони станови, […]

Вести

Панама ги прекина дипломатските односи со Тајван, и воспостави со Кина

Панама и Кина официјално воспоставија диломатски односи, изјави синоќа во телевизиско обраќање панамскиот претседател, Хуан Карлос Варела.Тој нагласи дека Панама веќе признава дека има само една Кина, дека Тајван е […]