Ознака: тајфун

Вести Свет

28 луѓе мртви до сега

На Филипините загинаа 28 луѓе, а тајфунот се приближува кон кинескиот брег Уште најмалку 13 лица се водат за исчезнати, главно при лизгање на земјиште во планинските области, соопштуваат филипинските […]

Вести

Моќен тајфун ги погоди Филипини- повеќе од пет милиони луѓе се загрозени од невремето

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипините, соопштија локалните метеоролошки служби. Невремето беснее на североисточното крајбрежје на земјата со ветер со брзина од 205 километри на час. Тајфунот дошол на копно […]

Вести

Најмалку 5 загинати и 85 повредени од тајфунот во Јапонија

Пет лица загинаа, а уште 85 се повредени во разни несреќи и инциденти предизвикани од моќниот тајфун Лан кој во неделата ја зафати Јапонија, објави денеска телевизијата NHK.Маж на возраст […]