Ознака: Тања Каракамишева-Јовановска

Колумни

ОДЕЊЕТО ПО ЖИЦА Е ЦИРКУС, НЕ Е ПРАВО

Се докажа дека нашето судство до перфекција ја има навежбано циркуската дисциплина одење по жица. Судиите докажаа дека повеќе се разбираат од балансирање и тонирање на бескрајно глупите специјални предмети […]

Вести

СЈО треба да ја сомеле и уништи ВМРО-ДПМНЕ, за Заев да има отворен простор за спроведување на неговите антимакедонски политики

Во Република Македонија реформите на правниот систем не смеат да ги прават луѓе за кои што постојат сериозни индиции и докази дека го прекршиле законот и во таа смисла мора […]

Вести

Тања Каракамишева- Јовановска:КОЈ ЗАБ НАЈМНОГУ ЈА БОЛИ ШЕФИЦАТА ЈАНЕВА?

Ако внимателно ја следевте денешната прес-конференција на СЈО сигурно забележавте дека истата не се разликуваше многу од претходните холивудски перформанси на „нашите“ три грации-ловџики на „криминалот“ и на „корупцијата“ во […]

Вести

Каракамишева- Јовановска: Наместо владеење на правото, во земјата имаме владеење на дивиот Запад

-Не само што не се надминати правните и политичките пречки за доделување мандат за состав на Влада, туку во меѓувреме, со каубојскиот „избор“ на Талат Џафери за претседател на Собранието […]

Вести

Тања Каракамишева- Јовановска:САБОТАЖА

Политичките случувања во Собраниетона РМ штопо 18 часот во четвртокот ни ги приредија пратениците на СДСМ, дел од пратеницитена ДУИ и партијатана Зијадин Села се оквалификуваат со едно име-државен удар. […]

Вести

СЛУГАТА ЗАЕВ И „ПРАВОТО“ НА НЕГОВИТЕ КОМАНДАНТИ

Политичката криза во земјата добива сериозен расплет. Сите елементи од странското сценарио за кои веќе трета година зборувавме по медиумите се распослаа пред сите нас. Не постои разумен човек што […]

Вести

Реализацијата на албанската платформа треба да биде последниот чин од повеќегодишното странско сценарио

Во Република Македонија до сега видовме три епизоди од странското сценарио за разнебитување на Република Македонија, смета проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска.Смета дека реализацијата на албанската платформа треба да биде последниот […]

Вести

Според Уставот, што следува?

Република Македонија денес е соочена со најголемиот и најтежок предизвик од осамостојувањето на земјата до денес. Прифаќањето на албанската платформа од страна на СДСМ и покрај тоа што оваа партија знае […]

Вести

Според Уставот, што следува?

Република Македонија денес е соочена со најголемиот и најтежок предизвик од осамостојувањето на земјата до денес. Прифаќањето на албанската платформа од страна на СДСМ и покрај тоа што оваа партија знае […]

Вести

Реакциите на Рама, Тачи и косовски пратеници покажуваат дека одлуката на Иванов нe само што е уставна, туку е и донесен во вистински момент

Реакција на проф. д-р Тања Каракамишева-Јовановска на вчерашните хистерични и координирани изјави на странски политичари дадени против уставната одлука на  претседателот г. Иванов да не му го додели мандатот за […]

Колумни

Сличноста меѓу „амнестиите“ на Заев и мерката за „легализирање на корупцијата“ во Романија

Романија веќе една недела се соочува со вистинска треска од граѓански демонстрациипоради воведената мерка на новата социјал-демократска влада, избрана пред само два месеца, за т.н. „легализирање на корупцијата“. Неколку стотини […]

Колумни

Трајна забрана во Уставот за промена на уставното име и на унитарниот карактер на РM

Кога пред неколку години ја актуелизирав потребата од внесување трајна забрана во Уставот за менување на уставното име Република Македонија, и на унитарниот карактер на државата, се доби впечаток дека […]