Ознака: тежок празник

Вести

Во сабота е тежок празник Света Петка: Појдете во црква

Во сабота се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Родена е кон крајот на деветиот или пак на почетокот на десетиот век во градот Епифат кој што […]

Вести

Се ближи тежок и голем празник – една работа никако не смеете да ја направите

На 28 август е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој […]

Занимливости

Доаѓа голем и тежок празник- ова не треба да го правите

На 21 ноември, христијанските верници ќе го прослават големиот христијански праник Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни или меѓу народот познат како Свети Архангел Михаил. На овој ден, […]

Вести

Доаѓа голем и тежок празник – Митровден

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра…Cвети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше […]

Вести

Денеска е голем и тежок празник: Црна света Петка штити од разни несреќи и многу болести

Православните верници денеска ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден. Се празнува во секој крај. Секаде […]

Вести

Доаѓа голем и тежок празник: Ја викаат Црна света Петка, а штити од несреќи и болести

Иако ја викаат Црна света Петка, луѓето веруваат дека оваа светица ги штити од разни несреќи, но и од многу болести. Поради тоа, народот ја нарекува уште и мајка Параскева.Православните […]