Ознака: тенкови

Вести

СНИМКА ОД ПУЧОТ ВО ТУРЦИЈА: Тенкот ми се приближуваше, немав многу избор и одлучив да…

Драматични снимки на маж кој се испречува пред тенкови, движејќи се брзо по улиците на Истанбул, беа распространети од приватната новинска агенција „Доган“.На снимките од ноќта на неуспешниот обид за […]

Вести

Генералот Озтурк призна дека учествувал во пучот

Поранешниот командант на турското воено воздухопловство, генерал Акин Озтурк признал пред обвинители дека имал улога во организирање на обидот за државен удар во Турција, јави Анадолија.Озтурк беше приведен на 16 […]

Вести

Турските обвинители со полицијата влегоа во базата Инџирлик: Ердоган прави детален претрес

Турските обвинители со полицијата влегле во базата воздухопловната база Инџирлик која ја користат воздухопловните сили на САД и Турција. Претресот на базата се извршува поради сомнение за поврзаност помеѓу офицерите […]

Вести

ФОТО: Овој човек стана симбол на неуспешниот воен удар во Турција!

Метин Доган стана симбол на неуспешниот воен удар во Турција, откако одлучи да се фрли пред тенк.Кога војниците се обидоа да изведат воен удар, Доган се фрли пред тенковите, во […]

Вести

Кери не добил барање за екстрадиција на Ѓулен

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека не добил барање за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој со години живее во егзил во САД.Кери за време на посетата на […]

Вести

Пучистите уапсени: заврши акцијата во седиштето на Генералштабот во Анкара

Турските сили за безбедност ја завршија операцијата против пучистите во седиштето на Генералштабот на турската армија во Анкара, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.Фракција во вооружените сили се обиде да ја собори […]