Ознака: терапија

Здравје

СЗО: Терапијата со плазма е експериментална, потребни се повеќе докази

Сумја Сваминатан од СЗО изјави дека конвалесцентната плазма се користела како терапија за бројни заразни болести во текот на минатиот век, со различен степен на успех. СЗО сè уште смета […]

Нега и убавина

Терапијата која стана вистински вирален тренд – Што е мадеротерапија?

Мадеротерапијата или терапијата со дрво станува сè попопуларна, како низ светот, така и кај нас. Станува збор за форма на масажа развиена во Колумбија, користејќи специјални масажери направени исклучиво од […]

Сцена

Дарко Лазиќ ја откажа терапијата, се лечи на своја рака само поради една причина

Дарко Лазиќ после сообраќајната несреќа долго време беше на лекување во болница, а после излегувањето доби специјална терапија до која мора да се придржува за повторно да застане на свои […]

Вести

Историски чекор напред: Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања

Се воведуваат нови лекови за терапија на шест типови малигни заболувања, што претходно не биле достапни во Македонија, изјави денеска министерот за здравство Никола Тодоров при посетата на Универзитетската клиника […]

Вести

Нова современа терапија за лекување на болните од хепатит Ц

Нова, најсовремена терапија за лекување на хепатит Ц, со висок процент на успешност во лекувањето од оваа година ќе се применува на Клиниката на инфективни болести во Скопје.Директорот на Фондот […]

Занимливости

Ова чудесно масло ги чисти брадавиците и катаракта

Во продолжение ви презентираме рецепт од рицинусово масло и сода бикарбона кои се најдобар лек за васкуларни проблеми и отоци.  Пред да го намачкате маслото исчистете ја кожата со сода […]

Живот

Страдате од мигрена ? Еве што ќе ви помогне освен таблетата за болки!

За да ги спречите мачнините во стомакот кои се предизвикуваат од мигрената  лекарите советуваат да земете комбинација од анелгетик и лек против болка.Германските неуролози кажуваат дека лековите за силните мигрени […]