Ознака: Тереза Меј

Вести Свет

Го откажа ли Меј гласањето за Брегзит, како што јави Би-Би-Си?

Би-Би-Си јави дека британската премиерка Тереза Меј го откажа гласањето во Долниот дом на Парламентот во Лондон за Договорот за Брегзит, што беше предвидено за утре. Иако британскиот јавен радиодифузен сервис […]

Вести Свет

Поради Брегзитот Владата на Тереза Меј покуса за уште еден министер

Британскиот државен министер за наука и образование Сем Џијма е шестиот министер од кабинетот на премиерката Тереза Меј кој ја напушти Владата. И тој си поднесе оставка поради Брегзитот. „Тој договор не […]

Вести Свет

За Меркел договорот за Брегзит е дипломатско ремек-дело

Договорот за Брегзит кој британската премиерка Тереза Меј го постигна со Европската унија германската канцеларка Ангела Меркел го оквалификува како „дипломатско ремек-дело“. – Ова е историски ден, кој предизвикува спротивставени […]

Вести Свет

Договорот за Брегзит-усвоен, Британија излегува од ЕУ

Европската унија едногласно го одобри договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ и политичката декларација. Претседателот на Советот на Унијата Доналд Туск, по денешниот вонреден самит на европските лидери […]

Вести Свет

Владата на Меј го поддржа договорот за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј изјави дека нејзината Влада денес го разгледала и го поддржала нацрт-договорот на ЕУ за брегзит. Изјавата следуваше по петчасовниот состанок на Владата, кој течеше во доста жестока […]

Вести

Спречен атентат врз британската премиерка Тереза Меј

Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју Паркер.Паркер за планираниот атентат вчера го информирал владиниот Кабинет, […]