Ознака: Тереза Меј

Вести

Сочувство од Димитриев до британскиот премиер Меј

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев по повод терористичкиот чин во Манчестер, испрати писмо со сочувство до премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј.– Со згрозеност, вознемиреност и тага ја […]

Црна хроника

Познат идентитетот на бомбашот-самоубиец

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека полицијата и безбедносните служби веќе го знаат идентитетот на осомничениот напаѓач, кој со бомба усмрти 22 лица по концертот во Манчестер арената.Меј во изјавата […]

Вести

Конзервативците на Меј во убедлива предност пред изборите на 8 јуни

Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј има уверлива предност пред опозициските лабуристи пред предвремените парламентарни избори предвидени за 8 јуни, покажува истражувањето на агенцијата „Југав“.Доколку сега би се одржале […]

Вести

Меј во Јордан и Саудиска Арабија за војната против тероризмот и бегалската криза

Британската премиерка Тереза Меј замина во посета на Блискиот Исток, при што ќе ги посети Јордан и Саудиска Арабија, соопштено е денеска во Лондон.Во текот на разговорите на Меј во […]

Вести

Британската премиерка е на безбедно место

Британската премиерка Тереза Меј е на безбедно место откако напаѓачот беше застрелан во близина на Парламентот од полицијата.Портпаролот на Меј не одговори каде била премиерката за време на нападот. Безбедносни […]

Вести

Тајни документи покажуваат: Лондон е во ќорсокак по Брекзитот

Истекоа тајни записи, кои покажуваат дека британската влада сѐ уште нема заеднички план за излез од ЕУ.Велика Британија сѐ уште нема никаков план како да се изведе Брекзит. Тоа го […]