Ознака: тестирање

Живот

Кога треба да се тестирате ако сте биле во контакт со заразен од коронавирус?

Ако сте биле во контакт со личност која е позитивна на COVID-19, веројатно се прашувате кој е вашиот следен чекор. Периодот на инкубација за коронавирусот може да трае од два […]

Вести

Во Франција ќе се тестира за корона и на плунка

Високиот здравствен орган не ги препорачува овие тестови за луѓе без симптоми, кај кои „би пропуштил повеќе од 75 отсто“ од зарази поради недоволна ефикасност, посочи професорот Доминик Ле Гулудек, […]

Вести

Кина одобри тестирање на вакцина против коронавирус на луѓе

Кина одобри тестирање на потенцијалната вакцина против коронавирус на луѓе, објави локалната власт во југозападниот град Ченгду денеска. Земјата се наоѓа среде глобалната трка за развој на вакцина, а со […]

Здравје

Кај коронавирусот губењето на чувството за мирис е различно отколку кога имате настинка

Губењето на чувство за мирис е еден од симптомите на коронавирусот, но различно е од тоа кога некој ќе фати лоша настинка или ќе добие грип, велат европските експерти кои […]

Живот

Македонецот кој ја прими вакцината од Оксфорд се чувствува добро: Трипати ни земаа крв, во ноември следи уште едно тестирање

Македонецот Борко Андреевски кој живее во Англија, по три месеци откако ја прими вакцината за Ковид 19, своето искуство го сподели во изјава за Сител . Борко немал несакани последици. […]

Вести

Започнува тестирањето на вакцините на голем број пациенти следниот месец

Двете најголеми фармацевтски компании, Moderna и Johnson&Johnson, ќе започнат со тестирање на вакцините против САРС-КоВ-2 на голем број пациенти следниот месец. Тестирањето на вакцината кај луѓето ќе започне порано од […]

Вести

Армијата се вклучи во тестирањата за Ковид-19

Министерството за здравство информира дека Армијата на Република Македонија со поддршка се вклучи во тестирањето на граѓаните од коронавирусот. Тим од техничкиот персонал од Воено медицинскиот центар почна на терен, […]