Ознака: тиквици

Живот

Зошто тиквичките се навистина добри за нас?

Овој зеленчук исто така може да се пофали со содржина на минерали од кои посебна вредност се: калциум, фосфор, калиум, магнезиум, железо, натриум. Покрај тоа, тиквичките содржат пектин, каротин, влакна, […]

Кулинарство

Без јаглехидрати: Рецепт за освежувачка салата со тиквички и сирење

Ако во моментот се придржувате до план за исхрана во којшто нема простор за јаглехидрати или сакате да направите неколку измени во вашето мени, пробајте ја оваа брза и вкусна […]

Кулинарство

Диета со тиквички- За девет дена и до четири килограми помалку

Не го исцрпувајте организмот со гладување или строги диети, туку обидете се прво да го исчистите телото од токсините, а потоа да ги изгубите килограмите со тиквички. Нутриционистите ги препорачуваат […]

Кулинарство

Вкусен ручек за целото семејство: Подгответе го овој лесен и брз оброк

Летниот период е навистина проблематичен кога треба да одлучиме што ќе зготвиме. Кога станува збор за храната, многу често знаеме нешто да порачаме, но овој пат имаме една одлична идеја […]