Ознака: тинејџери

Живот

Кај тинејџерите со вишок килограми има поголем ризик од срцев удар

Тинејџерите кои се борат со прекумерна телесна тежина имаат поголема веројатност да доживеат срцев удар во поодмината возраст, посочуваат нови истражувања. Научниците анализирале податоци од 1,7 милиони Швеѓани, мажи родени […]

Живот

Социјалните мрежи се одговорни за депресијата кај тинејџерите?

Тинејџерките имаат двојно поголема веројатност за појава на депресија поврзана со користењето на социјалните мрежи, во споредба со тинејџерите, најмногу поради онлајн злоставувањата, пореметувањата во спиењето и незадоволството од сопствениот […]

Видео

Тинејџери сами влегоа во скривницата на Тито на Скопска Црна Гора

Конечно, легендата дека има скривница на југословенскиот херој, Јосип Броз Тито на Скопска Црна Гора е потврдена, длабоко во шумата, по тесни којзи патчиња, над карпите спроти манастирот Свети Илија […]

Живот

Психолозите со важно предупредување за родителите кои имаат деца тинејџери

За да ја канализирате нервозата на тинејџерите, мора да престанете да ги навредувате и омаловажувате. Психологот Питер Џејкоб вели дека секоја навреда во нив пробудува нова агресија, а тоа е […]

Живот

Нова дрога ги напаѓа тинејџерите!

Психијатарот Катарина Додиг Чирковиќ вели дека децата се примени со различни симптоми меѓу кои неконтролирано агресивно однесување, губење контакт со реалност, дезориентација во времето и просторот, висок крвен притисок, вознемиреност, […]

Живот

Тинејџери заедно извршиле убиство: Ја криеле својата љубов од родителите!

Младиот пар  три  дена се криел од родителите, по  што   дошло до  трагедијата.Двајца тинејџери на 15-годишна возраст од Русија  извршиле самоубиство, по  што испукале повеќе куршуми  врз полициско возило. Тинејџерите […]

Занимливости

Секс во живо: Тинејџери снимале жешка акција и тоа го објавиле на Фејсбук!

Овие тинејџери го снимале својот сексуален однос и го пренесувале во живо на Фејсбук.Овој тренд стана застражувачки особено откако Фејсбук ја воведе опцијата за снимање видео во живо. Тинејџерите и […]

Црна хроника

Шест тинејџери загинаа во САД во сообраќајна несреќа

Шест тинејџери ги загубија животите а уште двајца се повредени во сообраќајна несреќа во неделата во американската сојузна држава Охајо, пренесува локалната телевизија Newsnet5.Несреќата се случила околу 7,30 часот по […]