Ознака: ТИРАНА

Балкан

Протести и апсења во Тирана. Скоро никој не носи маски

Протести и апсења во Тирана. Скоро никој не носи маски Албанската полиција се судри со симпатизерите на опозицијата во Тирана кои протестираа против рушењето на зградата на Народниот театар. Лидери […]

Балкан

Филмски грабеж во Тирана: Украдени 1,5 милиони евра и ликвидиран еден од разбојниците

Доцна попладнево во близина на Меѓународниот аеродром во Тирана ограбено е блиндирано возило кое транспортирало пари на банка од Тирана. Според првичните информации украдени се 1,5 милиони евра. Во грабежот […]

Вести

Честитка од друштвото „Илинден“ од Тирана

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и разгранокот на друштвото за Голо Брдо по повод двата историски Илиндена упатија честика до сите Македонци.  – Почитувани Македонци и Македонки во […]

Вести

Тирана до Москва: што се мешате во Македонија

Албанското МНР го повикало рускиот амбасадор во Тирана за да протестира поради „неприфатливото” и „дестабилизирачко” соопштение околу ситуацијата во Република Македонија.Рускиот амбасадор бил повикан во МНР-то во Тирана за да […]

Балкан

Тирана и Приштина го оживуваат вековниот план за формирање на национална држава!

Идејата за Голема Албанија постои 140 години, а од неа Aлбанците не отстапуваат ниту денес. Неодговорните изјави на албанскиот премиер Еди Рама  и Претседателот на Косово Хашим Тачи, заедно со […]

Вести

Еди Рама ги навреди Македонците: Несфатливо е кога Славомакедонците го одбиваат албанскиот јазик како официјален

Балканот е безбеден се додека земјите се насочени кон Европа. Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за швајцарски весник тврди дека запирањето на евроинтегративниот процес може да доведе до прецртување […]

Вести

Петровски: Зошто платформата од Тирана не се договараше во Скопје или Тетово?

„Зошто платформата од Тирана не се договараше во Скопје или Тетово?“, праша Филип Петровски од ВМРО-ДПМНЕ, во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.„Македонскиот Устав кажува дека македонските партии ги заштитуваат интересите […]