Ознака: Токио

Вести

Додека чекаат да бидат тестирани спијат во кутии: Еден од најголемите аеродроми во светот се претвори во легло на заразата

Додека чекаат да бидат тестирани спијат во кутии: Еден од најголемите аеродроми во светот се претвори во легло на заразата Власта во Јапонија пронајде алтернатива за патниците кои чекаат за […]

Дестинации

Кој град е најбезбеден во светот, а кој во Европа?

Токио е најбезбеден град во светот, а Амстердам – во Европа, според Индексот на најбезбедни градови во светот објавен од „Economist intelligence unit“, a се состои од дигитална, инфраструктурна, здравствена […]

Вести

Маж со автомобил влета во луѓе за дочекот на Новата година во Токио

Најмалку осум луѓе се повредени кога засега неидентификуван млад човек со автомобил влетал меѓу пешаци на улица, каде се собирале за дочекот на Новата година во Токио. Напаѓачот е уапсен […]

Занимливости

Во овој ресторан сиромашните јадат без пари, но под еден услов

Ресторанот „Мираи Шокудо“ во Токио се најде во светските медиуми поради тоа што го прави за сиромашните граѓани кои не можат да платат оброк во ресторанот. Сопственичката Секаи Кобајаши им […]

Вести

Во Токио се оддржуваат локални избори

Жителите на Токио денеска гласаат на избори за градското законодавно собрание, пренесе ТАСС.Вкупно 254 кандидати се борат за 127-те места во законодавното собрание на јапонската престолнина. Главни соперници во денешната […]