Ознака: Тораница

Црна хроника

Еден загинат и двајца повредени рудари во Тораница

Вчера за време на минирање во рудникот Тораница во близина на Крива Паланка загина 57-годишен  рудар. Во несреќата се повредени уште двајца рудари, вработени во рудникот за олово и цинк, […]

Вести

Груевски: Остварено ветувањето за рестартирање на Тораница и Добрево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави одлична вест за македонските рудари – рестартирање на рудникот „Тораница“.Во продолжение интегрален текст од објавата на Груевски -Одлична вест за […]

Вести

Рудникот за олово и цинк „Тораница“ почнува со работа

Рудникот за олово и цинк „Тораница“ од Крива Паланка  повторно почнува со работа. Рестартирањето на рударскиот капацитет ќе биде одбележано денеска со симболичен настан во општината, во соработка со новиот […]

Вести

Најмалку 400 вработувања, рудниците Злетово и Тораница ќе бидат рестартирани

Рудникот Злетово во Пробиштип ќе биде рестартиран за неколку дена, а рудникот Тораница во Крива Паланка за месец до месец и пол од страна на новиот сопственик бугарски „Минстрој“, најави […]

Вести

Денеска започнува исплатата на заостанатите плати на рударите од Злетово и Тораница

Денеска започнува исплатата на трите заостанати плати на рударите од Злетово и Тораница, од претходната стечајна постапка. Станува збор за плати кои што не биле исплатени од претходните сопственици.-Рударите може […]

Вести

Димитриев: За два месеци можно рестартирање на Злетово и Тораница

Рестартот на рудниците Злетово и Тораница може да се очекува после еден до два месеци доколку подготовките за тоа се одвиваат со предвидената динамика. Расчистени се хипотеките, а во тек […]