Ознака: традиционално

Кулинарство

Туршија – „Сè по 2“…Рецепт за лесен начин на закиселување на зеленчукот

Рецепт за лесен начин на закиселување на зеленчукот Потребни состојки: 2 кг домати (зелени, розови или црвени) 2 кг пиперки 2 кг карфиол 2 кг моркови 2 кг краставички За пресол […]

Кулинарство

ДОМАШЕН ПИНЏУР – Едноставен рецепт, а толку вкусен…Запишете го задолжително!

Едноставен а вкусен рецепт.Состојки: 4 кг пиперки за ајвар 2 кг излупени домати ½ главица лук 1 поголемо снопче магдонос 2 рамни лажици сол 4 лажици шеќер 250 мл масло […]

Кулинарство

СТАР ТРАДИЦИОНАЛЕН РЕЦЕПТ: Пиперки во павлака!

Овие пиперки мораат да бидат сомборки, тоа се инаку лути пиперки, веќе добро познати и се користат за овој традиционален стар рецепт…Потребни состојки: Зависи од количината на пиперките (мерките не […]

Кулинарство

ПОСНО: Пикантно македонско макало со грав!

Направете си пикантно макало со гравДоколку постите за празниците, ова пикантно макало е навистина одлично за оние кои обожуваат луто и посно јадење. Се што ви е потребно за подготовка […]