Ознака: трансплантација

Живот

Седмо срце за Рокфелер: „Сакам да живеам 200 години!“

Милијардерот Дејвид Рокфелер (99), кој е еден од најбогатите луѓе во светот, повторно изврши трансплатација на срцето (шеста во последните 4 децении) и сега користи седмо срце.Врвниот тим на хирурзи […]

Живот

Затвореник нуди бубрег на фудбалер чиј живот е во опасност: „За возврат не барам ништо“

Семир Џонко од Дубровник, кој во моментов издржува затворска казна, се понудил да му донира бубрег на поранешниот хрватски репрезентативец, Иван Класниќ кој во моментов бара донор.На Класниќ по трет […]

Живот

Во јајниците се крие тајна што го мачи човештвото со векови наназад!

Од козметика и процедури до пластична хирургија – борбата против стареењето е профитабилен бизнис. До денес, сепак, и покрај сите глобални напори и потрошени милијарди за производи и истражувања „фонтаната […]

Вести

На скопските клиники е успешно извршена трансплантација на бубрег од жив донор

После една година успешно е извршена трансплантација на бубрег од жив донор на скопските клиники, а закажани се уште три до 1 јули, истакна денеска претседателот на Македонското здружение за […]