Ознака: тридневна жалост

Балкан

Тридневна жалост во Грција за жртвите од пожарите

рчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50 жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското обраќање до јавноста рече дека […]

Вести

Прогласена тридневна жалост во Мексико

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе.-Мексико сочувствува во вашата болка, се […]

Вести

Мексико прогласи тридневна жалост поради земјотресот

Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради катастрофалниот земјотрес, кој ја погоди земјата и во кој загинаа 60 лица, јави ДПА.Владата објави листи на одобрена храна и продукти, […]

Вести

Во Франција прогласена тридневна жалост

Тридневна национална жалост е прогласена во Франција, почнувајќи од утре, па до понеделник, објави денеска францускиот премиер Мануел Валс.Тој го изјави тоа по вонредната седница на Советот за одбрана свикана […]