Ознака: три

Занимливости

Ги измила јагодите со солена вода, а потоа се запрепастила кога го видела резултатот – сега сите сакаат да го користат овој трик

Една девојка решила јагодите да ги потопи во солена вода, а целиот процес го објавила на популарната мрежа ТикТок, каде изненадила многумина. Имено, кога видела ‘што сè шета по нив’, […]

Издвојуваме

Издавачкиот центар „Три“ го издаде романот „Војници со гумени чизми“ на македонскиот писател Ивица Челиковиќ.

Романот е драматична и страсна приказна за копнежот и љубовта, за растењето и пронаоѓањето на својот животен пат. Современ роман-потсетник на едно бурно време во кое заедно со големата држава […]

Издвојуваме

Започна Зимскиот фестивал на книгата во ТРИ

Од денес (20 декември) во книжарниците на ТРИ започна Зимскиот фестивал на книгата, книжевна манифестација којавеќе десет години ја носи најквалитетната понуда во градот.Мотивот на годишниов фестивал е магијата на читањето –магија што се крие во книгите, меѓу нивните […]

Хороскоп

ТИЕ НЕ ЗНААТ ДА ЛАЖАТ: Ова се трите најискрени хороскопски знаци…

На лаги да бидеме искрени никој не е имун. Но сепак постојат луѓе кои најмалку лажат, а ние знаеме на кои хороскопски знаци припаѓаат.  „Подобро лоша вистина отколку убава лага“, изрека […]

Издвојуваме

Патувањето на еден слон, Жозе Сарамаго

Со задоволство ве информираме дека Издавачкиот центар ТРИ штотуку го објави првиот македонски превод на култното дело на Жозе Сарамаго Патувањето на еден слон (2008). Преводот од португалскиот изворник е дело на […]