Ознака: трпеза

Живот

Украсете го вашиот дом за Велигден, брзо и ефтино: Едноставни и ефективни празнични украси

Ова се некои од предлозите за тоа како можете да го украсите вашиот дом и празнична трпеза за најсреќниот христијански празник. За време на празниците, кога повеќето семејства се заедно, […]

Кулинарство

ВЕЛИГДЕНСКИ ВЕНЕЦ КОЈ ЌЕ ВИ ЈА РАЗУБАВИ ТРПЕЗАТА: Рецептот за традиционално тесто со варено јајце ќе ве воодушеви!

Велигденските венци припаѓаат на традиционалната храна за време на празниците и заземаат посебно место на велигденската трпеза. Лесни се за правење и се многу вкусни. Од едно тесто можете да […]

Живот

Денес е Прочка: Овие две работи мора да ги имате на трпезата

Денес е големиот празник Прочка. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка си, снаа кај свекрва, сестра […]

Занимливости

Нов тренд на Инстаграм што веднаш ќе сакате да го пробате

Даските со раскошна храна или #charcuteries се вистински хит уште од минатата година. Тоа всушност е дрвен послужавник со неколку видови сирење, овошје и друга храна, а блогерите за храна […]

Сцена

Цеца откри каков раскош владее во вилата за Велигден, а од тоа на трпезата подзинаа и сватовите

Иако за Велигден не беа заедно, сепак Цеца ги собра децата и сватовите во нејзиниот дом два дена подоцна. Имено вчера пејачката во нејзиниот дом ги пречека сватовите како и […]